Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider
 


O systemie TRISTAR - System Pomiaru Parametrów Meteorologicznych

W ramach systemu Tristar zostały zainstalowane także urządzenia pomiarów parametrów meteorologicznych w postaci masztów z czujnikami ustawionych przy drogach, które dostarczać będą operatorom oraz użytkownikom dróg danych na temat warunków pogodowych w postaci m.in.: temperatury powietrza, nawierzchni, prędkości i kierunku wiatru, intensywności i rodzaju opadu atmosferycznego, istnienia gołoledzi oraz warunków widoczności. Dzięki tym danym możliwe będzie wczesne informowanie kierowców o możliwych zagrożeniach związanych z warunkami pogodowymi tym samym umożliwiając ograniczenie liczby zdarzeń drogowych.

Drogowe Stacje Meteorologiczne, realizujące funkcje Systemu Pomiaru Parametrów Meteorologicznych zostały zainstalowane i uruchomione w następujących lokalizacjach:

  • Morska - wjazd do miasta od strony Rumii
  • Śląska – Podjazd
  • Estakada Kwiatkowskiego (kier. Obwodnica Trójmiasta) przed węzłem Kwiatkowskiego
  • Estakada Kwiatkowskiego zjazd z Obwodnicy przed ul. Morską
  • Wielkopolska w obrębie skrzyżowania z ul. Sopocką

Warunki atmosferyczne analizowane przez stacje pogodowe przekazywane będą do kierowców za pośrednictwem znaków o zmiennej treści oraz portalu internetowego. System jest już uruchomiony, kalibrowany i testowany. Po pozytywnej weryfikacji wszystkich algorytmów automatycznie ostrzegających kierowców o warunkach atmosferycznych, informacje zaczną być wyświetlane. Spodziewany termin oddania systemu do użytku kierowców określa się na koniec 2014 roku.

Zdj. 1 Drogowa stacja meteorologiczna, ul. Śląska

Zdj. 2 Detektor badający warunki atmosferyczne na jezdni

 

[zdjęcie tytułowe: ©Christian Müller - Fotolia.com]
[zdjęcia i materiały: ZDiZ]

 


 

Czytaj więcej:

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez:

O projekcie

civitas logoCIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility) to europejski projekt realizowany w ramach inicjatywy CIVITAS II PLUS, finansowany z 7-go Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie mobilności oraz wymiana wiedzy i.doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w nim miastami: Gdynią, Akwizgranem (Niemcy), Koprivnicą (Chorwacja) i Palmą de Mallorca (Hiszpania). Partnerami w realizacji części gdyńskiej projektu są: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Ostatnie wiadomości z Twittera

Twitter response: "Could not authenticate you."