Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider
 


CIVITAS Forum 2016 w Gdyni

CIV PLUS II GDYNIA logo full EU rgb

Dnia 9 października 2015 r. w Ljubljanie, Gmina Miasta Gdyni otrzymała prawo organizacji CIVITAS Forum - międzynarodowej konferencji poświęconej rozwojowi zrównoważonego transportu i mobilności miejskiej. Pod koniec września 2016 r. do Gdyni przyjedzie około 500 ekspertów i praktyków, którzy z sukcesami prowadzą politykę równoważenia transportu w europejskich miastach.

O miano organizatora Gdynia rywalizowała z Belfastem i San Sebastian. Za naszym miastem, jak podkreślił przewodniczący komitetu politycznego Inicjatywy CIVITAS – Steen Moller, przemawiają realizowane od lat, liczne i ważne z punktu widzenia miasta i mieszkańców działania na rzecz równoważenia transportu i mobilności. Ponadto, Gdynia, jako jedyne miasto w Europie realizowała 2 projekty w ramach Inicjatywy CIVITAS, tj. TELLUS (2002-2006) oraz DYN@MO (2012-2016).

Organizacja CIVITAS Forum w Gdyni jest dużym wyróżnieniem dla miasta oraz szansą na pozyskanie kolejnych projektów unijnych, w ramach których poprawiona zostanie jakość transportu i mobilności poprzez m.in. rozwój transportu zbiorowego i rowerowego, tworzeniu stref przyjaznych pieszym.

Tegoroczna edycja CIVITAS Forum, która odbyła się w dniach 7-9 października w stolicy Słowenii – Ljubljanie była w większości poświęcona strefom przyjaznym pieszym w centrach miast. W czasie 3-dniowego forum, Gdynia zaprezentowała swoje działania na rzecz udostępniania i dostosowywania przestrzeni dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Inicjatywa CIVITAS została powołana w 2002 roku w ramach działań Unii Europejskiej. Jest to najbardziej znany i największy program unijny dotyczący rozwoju mobilności w miastach, który umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń oraz realizację licznych i różnorodnych działań dot. mobilności. Obecnie zrzesza ona ponad 200 europejskich miast oraz organizacji i instytucji, które działają w nich na rzecz rozwoju zrównoważonego transportu.

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez:

O projekcie

civitas logoCIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility) to europejski projekt realizowany w ramach inicjatywy CIVITAS II PLUS, finansowany z 7-go Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie mobilności oraz wymiana wiedzy i.doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w nim miastami: Gdynią, Akwizgranem (Niemcy), Koprivnicą (Chorwacja) i Palmą de Mallorca (Hiszpania). Partnerami w realizacji części gdyńskiej projektu są: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Ostatnie wiadomości z Twittera

Trudno uwierzyć, że Gdyńska Fundacja Dogtor obchodzi już 20. urodziny🎂. To organizacja pożytku publicznego prowadzą… https://t.co/Ebg8GSbzuq

by Gdynia