Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Dron czuwa nad bezpieczeństwem na Obwodnicy

Widok z drona

Ruch na trójmiejskiej obwodnicy kontroluje policyjny dron, który z powietrza wyłapuje m.in. drogowe przewinienia kierowców ciężarówek i busów. W ten sposób wykryto już kilkaset przypadków złamania przepisów.

Specjalistyczny dron używany przez mundurowych w ostatnim czasie pracował nad Obwodnicą Trójmiasta, biorąc pod lupę (a ściślej: pod oko kamery) kierowców pojazdów ciężarowych.

W ten sposób tylko w zeszły czwartek 9 razy kierujący ciężarówkami, ku własnemu zaskoczeniu, zostali zatrzymani przez policjantów za złamanie zakazu wyprzedzania. Na jednego z nich nałożono dwukrotnie mandat o wartości 1000 złotych.

Ciężarowe pod kontrolą

Jak to działa? W tym konkretnym przypadku policjanci współpracowali na miejscu z Inspekcją Transportu Drogowego. Informacja o popełnionym i zarejestrowanym wykroczeniu była przekazywana funkcjonariuszom w pojazdach, którzy dokonywali dynamicznego zatrzymywania pojazdów w miejscu bezpiecznym, na dalszym odcinku obwodnicy.

Wspólna akcja mundurowych z zeszłego tygodnia to tzw. działania „Truck & Bus", czyli cykl kontroli nastawionych na przyjrzenie się wykroczeniom popełnianym przez pojazdy użytkowe. Na trójmiejskiej obwodnicy ich nie brakuje – w końcu to wyjątkowo ruchliwa droga, z której w ciągu doby korzysta średnio około 100 tysięcy pojazdów, w tym także ciężarówki kierujące się do portu w Gdyni czy innych przemysłowych destynacji.

„Truck & Bus" poza obwodnicą objęło też drogi na terenie całego województwa i przyniosło łącznie aż 1283 kontrole – wśród nich te, które ujawniły np. naruszenia kontroli z tachografów i czasu pracy kierowców, nieprawidłowo zabezpieczone ładunki czy przeciążenia ciężarówek.

Nie warto szaleć za kółkiem

Dron to dodatkowa pomoc w pracy policjantów drogówki, do której obecności trzeba już się przyzwyczaić – tak samo jak do myśli, że coraz rzadziej kierowcom będzie uchodziło „na sucho" łamanie przepisów na ruchliwych arteriach.

Policjanci wcześniej wykorzystywali też bezzałogowca w Gdyni m.in. do kontroli okolic przejść dla pieszych, gdy podgląd z góry pozwalał na przykład na zauważenie kierowców ignorujących czerwone światło. Kiedy przejechali przez skrzyżowanie, zostawali zatrzymywani do kontroli przez ustawiony dalej radiowóz, a tam czekało na nich nagranie z ich wykroczeniem. Zresztą możliwości jest więcej.

- Działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą powtarzane. Z powietrza doskonale widać sytuację na drodze oraz wykroczenia popełniane przez kierowców. Możliwości kamery pozwalają na ujawnienie niekorzystania z pasów bezpieczeństwa, nieprawidłowe przewożenie pasażerów, a nawet rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami – informuje w komunikacie Komendy Miejskiej Policji w Gdyni asp. Jolanta Grunert.

Fot. tytułowa: Komenda Miejska Policji w Gdyni
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: