Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.Akwizgran zaprasza mieszkańców do wyrażania opinii na temat transportu w mieście!

Akwizgran - Niemcy

Każdego roku, na drogach Akwizgranu (Niemcy) przybywa około 1500 nowych pojazdów, co powoduje obecnie nawet zakorkowanie historycznej części miasta. Jak Akwizgran może rozwiązać ten problem?

Około 104 000 pojazdów jest zarejestrowanych w Akwizgranie: czy jest to realnie, aby mieszkańcy udostępniali sobie wzajemnie część tych samochodów w przyszłości? Jakie działania należy podjąć, aby na drogach było bezpieczniej? Czy wprowadzenie pojazdów elektrycznych może zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko?

W ramach projektu CIVITAS DYN@MO, Akwizgran będzie współpracował z dziewięcioma sąsiadującymi miastami w celu zaangażowania obywateli w rozwój planu zrównoważonej mobilności (SUMP).

Celem projektu jest m.in. utworzenie kultury interaktywnego planowania mobilności, w którym obywatele i inne zainteresowane strony mogą aktywnie uczestniczyć. Opierając się na tym założeniu, 22 czerwca 2013r. mieszkańcy Akwizgranu zaproszeni zostali do udziału w spotkaniu, podczas którego mogli omówić aktualny stan mobilności z ekspertami, wyrazić swoją opinię i podzielić się pomysłami oraz własnymi spostrzeżeniami. Wydarzenie to jest było również konsultacją dokumentu dotyczącego zrównoważonego rozwoju transportu „Wizja 2050".

Kolejnym krokiem miasta podjętym w ramach projektu będzie przygotowanie modelu ruchu, który ma wesprzeć proces planowania transportu w regionie.

[zdjęcie tytułowe: © davis - Fotolia.com]