Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.Przetarg na ekologiczne pojazdy w Koprivnicy

Koprivnica - Chorwacja

W styczniu tego roku rozpoczęto w Koprivnicy (Chorwacja) postępowanie przetargowe na ekologiczne pojazdy wraz ze zorganizowaniem systemu car-sharing. Zadanie to, realizowane w ramach projektu unijnego CIVITAS DYN@MO, zakłada zakup pięciu pojazdów elektrycznych i dwóch hybrydowych. Będą one używane zarówno przez jednostki miejskie, jak i lokalne firmy.

Zakup pojazdów będzie współfinansowany przez krajowy fundusz ochrony środowiska i efektywności energetycznej, który właśnie ogłosił swoje poparcie dla samorządów, przedsiębiorstw i poszczególnych obywateli inwestujących w ekologiczne pojazdy.

Chorwacka firma elektryczna HEP utworzy pięć stanowisk doładowywania pojazdów elektrycznych w Koprivnicy, w ramach przyszłej, krajowej sieci. Kilka firm ogłosiło już swoje zainteresowanie pomocą dla przyszłego systemu.

Celem projektu jest zmniejszenie kosztów operacyjnych floty miasta o 24% i zmniejszenie emisji CO2 o 27%.Optymalizacja floty będzie kontynuowana poprzez dalsze zmniejszenie liczby pojazdów konwencjonalnych i promocji programu car-sharing. Kilkuset pracowników miejskich weźmie udział w tym programie.

[zdjęcie tytułowe: © xbrchx - Fotolia.com]