Freight TAILS - powstaną dedykowane miejsca dostaw
We wtorek 29 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie projektu Freight TAILS, w trakcie którego omówiono tematy związane z przeprowadzeniem badań niezbędnych do przygotowania profilu dostaw w Śródmieściu Gdyni, ich metodologii oraz kwestionariusza i zawartych w nim pytań. Widocznym efektem projektu ma być wprowadzenie dedykowanych miejsc dostaw.
Pan Daniel Kaszubowski, ekspert z Politechniki Gdańskiej, w pierwszej kolejności omówił zalety wprowadzenia dedykowanych miejsc dostaw, wśród których wymienił większą efektywność obsługi lokalnych odbiorców, większą płynność ruchu drogowego i zmniejszenie utrudnień np.: dla pojazdów uprzywilejowanych, a także ograniczenie niewłaściwego wykorzystania infrastruktury oraz ingerencję w przestrzeń miasta wykorzystywaną przez innych użytkowników. Następnie zaprezentował on procedurę wyznaczania miejsca dostaw opartą na wdrażaniu podobnych rozwiązań w Paryżu, który ma w tym zakresie wieloletnie doświadczenie.
Wyznaczanie dedykowanych miejsc dostaw w Gdyni ma odbyć się w następujących krokach:
- klasyfikacja odbiorców,
- ocena dostępności badanego obszaru dla transportu drogowego,
- analiza profilu dostaw,
- analiza struktury rodzajowej pojazdów,
- identyfikacja miejsc o dużej koncentracji dostaw,
- obliczenie ilości niezbędnych miejsc dostaw,
- wybór odpowiedniego projektu miejsc dostaw.
Pierwsze wywiady z przedsiębiorcami, mające pomóc w określeniu miejsc o największej koncentreacji dostaw, planowane są jeszcze w grudniu br. Badania mające na celu stworzenie profilu dostaw dla Śródmieścia Gdyni będą przeprowadzane przez całą zimę, a mają zakończyć się wiosną, wraz z realizacją pomiarów terenowych.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących instytucji:
- Politechnika Gdańska,
- Zarząd Dróg i Zieleni,
- Rada Miasta Gdyni,
- Rada Dzielnicy Śródmieście,
- Urząd Miasta Gdyni,
- Stowarzyszenie Kupców Starowiejskiej,
- Gdynia 2026.
Zachęcamy do zgłaszania swoich uwag i komentowanie zawartości poniższych kwestionariuszy:
Badanie terenowe w miejscu dostaw