Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Gdynia bez barier - kalendarz wydarzeń

shutterstock 346643840 2

„Program kompleksowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych" został uchwalony przez Radę Miasta Gdyni w listopadzie 2000r. Jednym z działań było ogłoszenie cyklicznego konkursu "Gdynia bez barier"

Konkurs ma na celu wyróżnienie instytucji, organizacji i osób prywatnych - autorów pomysłów i udogodnień (już istniejących, bądź będących w fazie projektu), pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych. W ramach konkursu przyznawane są nagrody dla inicjatyw przyczyniających się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych, utrudniających życie osobom niepełnosprawnym.

Gala XVIII edycji konkursu odbędzie się 29 maja br. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, podczas której poznamy tegorocznych laureatów.

Nagrodami w konkursie są:

- medal Prezydenta Miasta Gdyni "Gdynia bez barier",

- prawo użytkowania logo "Gdynia bez barier" na wszystkich obiektach, produktach i korespondencji nagrodzonego,

- obraz namalowany przez niepełnosprawnego artystę.

Imprezami towarzyszącymi są:

Wystawa obrazów "Black Box Painting. Sztuka niewidzenia" (8-20 maja br., Gdynia InfoBox)

Wystawa ta stanowi swego rodzaju eksperyment związany z prezentacją sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej w ramach autorskiego projektu pn. "Galeriuj", łączącego ze sobą: design, małą architekturę oraz sztukę współczesną.

W zaciemnionej przestrzeni (w formie całkowicie zaciemnionego boksu) zostaną zaprezentowane specjalnie "zaprojektowane" prace z pogranicza malarstwa i obiektu sztuki współczesnej.

Brak możliwości widzenia ma skłonić uczestników wystawy do korzystania z innych zmysłów, a tym samym zyskania możliwości niestandardowego, innego niż zwykle rozumienia tych samych przedmiotów.

Przewodnikami wystawy oraz ekspertami będą osoby niewidome oraz niedowidzące.

Oficjalne otwarcie wystawy będzie miało miejsce w gdyńskim Infoboxie, 8 maja br. o godz. 17:00.

Wernisaż wystawy "Przestrzeń przyjazna wszystkim" (29 maja br., Gdynia InfoBox).

Konferencja pt. "Przestrzeń przyjazna wszystkim - model samorządowy"(30-31 maja br., Hotel Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront), skierowana do przedstawicieli polskich samorządów zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych.

Celem konferencji jest wypracowanie samorządowego modelu dostępności przestrzeni publicznej na rzecz pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. 

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: