Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Kampania „Odprowadzam Sam” już trwa!

baner OS 18

4. kwietnia ruszyła szósta edycja kampanii dla gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych pn. „Odprowadzam Sam". Jest z nami 37 placówek z całego miasta, a ich uczniowie docierają rano do przedszkoli i szkół w sposób zrównoważony, czyli pieszo, rowerem, hulajnogą, transportem zbiorowym lub łączą podróż samochodem z kilkuminutowym spacerem dzięki zaparkowaniu samochodu w większej odległości od przedszkola niż zwykle (np. 300-500m).


Kampania jest zachętą do zmiany zachowań transportowych zarówno dzieci, jak i dorosłych, co nie pozostanie bez wpływu na poprawę stanu środowiska naturalnego, bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenia ruchu samochodowego w bezpośredniej okolicy placówek.

 Mapa placowek 18

Mapa placówek uczestniczących w kampanii "Odprowadzam Sam" 2018. Przedszkola zaznaczone kolorem czerwonym, Szkoły podstawowe zaznaczone kolorem żółtym.


Gdyńskie publiczne przedszkola i szkoły podstawowe objęte kampanią otrzymały kolorowe plakaty informujące o uczestnictwie w kampanii i plakaty-drzewka wraz z naklejkami dla każdej z grup. Za każdy dzień, kiedy dziecko przybędzie do przedszkola w sposób zrównoważony, otrzyma ono od nauczyciela naklejkę i umieści ją na plakacie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pomoce naukowe w postaci kolorowych zeszytów ćwiczeń, które są inspiracją dla nauczycieli do przeprowadzenia ciekawych zajęć o tematyce zrównoważonego transportu, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ekologii, otaczającej nas przyrody itp. Zeszyty są przygotowane w wersji dla najmłodszych (dzieci urodzonych w latach 2013-2014) oraz dla starszaków (dzieci urodzonych w latach 2011-2012).

wiczenia OS

Zeszyty ćwiczeń dla najmłodszych i dla starszaków

Plakat info 18

Plakat informacyjny kampanii

 

Plakat drzewo 18

Plakat-drzewko

W trakcie trwania kampanii w placówkach są przeprowadzane ankiety z dziećmi oraz nauczycielami. Pierwsza odbyła się tuż przed rozpoczęciem konkursu, a kolejna zostanie zrealizowana pod jego koniec.

Nagrody
Każda grupa/klasa prześle do 07.06.18 r. zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie oraz zdjęcia lub prezentacje multimedialne z przebiegu kampanii (np. zajęć, wycieczek realizowanych w czasie jej trwania). Spośród zgłoszeń wyłonimy 5 grup lub klas, które uzbierają najwięcej naklejek na drzewkach oraz prześlą najciekawsze, najbardziej pomysłowe prezentacje lub zdjęcia. Na zwycięzców czekają ciekawe zajęcia edukacyjne, nagrody rzeczowe oraz nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł!
Wszystkie chętne placówki biorące udział w kampanii otrzymają sadzonkę drzewka, o które dzieci same będą mogły dbać, żyjąc w mniej zanieczyszczonym środowisku.

Przydatne wskazówki dla nauczycieli, biorących udział w kampanii „Odprowadzam Sam":

  1. Warto wyznaczyć charakterystyczne miejsce, np. w odległości 300-500 metrów od placówki, w którym rodzice lub opiekunowie mogliby zostawić samochód i przebyć z dzieckiem pozostałą odległość pieszo, rowerem, hulajnogą lub np. na rolkach.
  2. Zachęcamy, aby ćwiczenia wypełniać nie tylko w sali lub klasie. Można zorganizować zajęcia inspirowane zadaniami w zeszycie ćwiczeń podczas wycieczki, spaceru lub zajęć na podwórku.
  3. Polecamy, aby ustalić stałą porę dnia, kiedy gromadzi się cała grupa, w celu zebrania informacji o sposobie dotarcia do przedszkola i wspólnego naklejania naklejek na plakacie.
  4. Warto pamiętać, aby czas przeznaczony na rozmowę i naklejanie naklejek był atrakcyjny dla całej grupy. Ważne, aby pozytywnie motywować dzieci, które dotychczas nie uczestniczyły aktywnie w kampanii, aby nie poczuły się dyskryminowane.
  5. Zapraszamy do tego, aby szeroko informować rodziców o kampanii i jej zasadach.

Kampania „Odprowadzam Sam" ma na celu przekazanie najmłodszym i ich rodzicom, jak wiele korzyści przynosi czas spędzony podczas wspólnych spacerów lub podróży rowerowych, choćby kilka czy kilkanaście minut dziennie. Ma to nieoceniony wpływ na budowanie relacji oraz wzrost aktywności dzieci i ich opiekunów. Jest to również świetna okazja do nauki m.in. o bezpieczeństwie na drodze poprzez doświadczenie. Warto pamiętać, aby promować kampanię „Odprowadzam Sam" wewnątrz placówek w taki sposób, aby jej przekaz był jak najbardziej pozytywny dla wszystkich uczestników, ponieważ jej celem jest właśnie pozytywna motywacja!
Wszelkie spostrzeżenia bądź wątpliwości dotyczące kampanii prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub pod nr tel. 58 764 40 03.

KONKURS DLA NAUCZYCIELI
Zachęcamy nauczycieli grup i klas biorących udział w kampanii do tworzenia scenariuszy zajęć związanych z tematyką zrównoważonego transportu. Mogą to być zajęcia w sali bądź w terenie.
Termin nadsyłania prac (w formie cyfrowej, liczy się data maila) to 30.04.2018 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 07.05.2018 r. Nadesłane prace oceniać będzie 3-osobowe jury składające się z pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdują się w plikach do pobrania poniżej.

 

Pliki do pobrania:
REGULAMIN KONKURSU
FORMULARZ ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

 

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: