Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


"Moje pierwsze dwa kółka"

MP2K logo cytryna rgb

Kolejna edycja kampanii edukacyjno-promocyjnej „Moje Pierwsze Dwa Kółka" przed nami.

Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) kolejny już raz uruchamia kampanię edukacyjno – promocyjną „Moje Pierwsze Dwa Kółka" (MP2K). Jej celem jest wprowadzenie najmłodszych dzieci w rowerowy świat poprzez naukę jazdy na rowerkach biegowych.

W ramach kampanii dzieciom z najmłodszych grup przedszkolnych udostępniane są rowerki biegowe na okres co najmniej jednego tygodnia. Nauka jazdy jest połączona z konkursami, w których każde z dzieci otrzyma drobne upominki związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Rowerki mogą być również używane w drodze z i do przedszkola.

Równolegle, w trakcie zajęć plastycznych, dzieci mają możliwość skorzystania z pakietu edukacyjnego składającego się z kolorowanek i malowanek związanych z promocją zrównoważonego transportu. Prezentacja najlepszych prac plastycznych odbędzie się podczas tegorocznego V Kongresu Mobilności Aktywnej (KMA), który odbędzie się 11 – 12 września 2014 roku w Gdańsku.

Tegoroczna edycja kampanii obejmie swym zasięgiem 13 przedszkoli z terenu samorządów - członków Polskiej Unii Mobilności Aktywnej: Gdańska, Gdyni, Elbląga, Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Tczewa, Skarżysko – Kamiennej, Trąbek Wielkich, Przywidza, Powiatu Lęborskiego, Ustki i Gminy Ustka.

Motywacją do realizacji projektu jest chęć przełamania stereotypów związanych z nauką jazdy na rowerze. Typowy schemat nauczania zakłada rozpoczęcie jazdy w wieku ok. 5 lat na rowerze wyposażonym w dodatkowe kółka boczne. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach takie kółka zniechęcają do nauki jazdy, ponieważ nie pozwalają na wyrobienie u dzieci zmysłu samodzielnego utrzymania równowagi. Alternatywnym sposobem nauki jazdy jest korzystanie z tzw. rowerków „biegowych" - pozbawionych pedałów, który bardzo szybko daje radość z jazdy i sprawia, że przejście na rower dwukołowy nie sprawia większych trudności.

Organizatorem kampanii „Moje Pierwsze Dwa Kółka" jest Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA) - stowarzyszenie, którego podstawowym celem jest poprawa warunków i promocja mobilności aktywnej czyli wszelkich form zaspokajania codziennych potrzeb mobilności zakładających wykorzystanie naturalnej energii ludzi, takich jak chodzenie pieszo czy jazda rowerem, realizowanych samoistnie lub w powiązaniu ze środkami indywidualnego lub zbiorowego transportu publicznego.

Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu Central MeetBike programu Europa Środkowa.

Tekst, logo MP2K oraz zdjęcia można powielać i udostępniać zainteresowanym instytucjom za podaniem źródła:www.mp2k.pl

                   PUMA logo2 rgblogo CMB small kolorlogo CE implemented

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: