Rowerowa Szkoła w Gdyni – podsumowanie edycji 2015
W Gdyni, w ramach działań edukacyjnych, dotyczących poruszania się dzieci po mieście rowerem (zadanie wynikające z Raportu certyfikacji polityki BYPAD w Gdyni), przez cały wrzesień i październik w gdyńskich szkołach podstawowych prowadzone były pilotażowe zajęcia ogólnopolskiego projektu Rowerowa Szkoła (www.rowerowaszkola.pl), zainicjowanego i prowadzonego przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową.
W Rowerowej Szkole dzieci i młodzież uczą się na zajęciach teoretycznych i praktycznych, bezpiecznej, zgodnej z przepisami jazdy rowerem w ruchu miejskim oraz poznają zagadnienia związane ze zrównoważoną mobilnością. W kilku szkołach został również przeprowadzony audyt i opracowany plan mobilności rowerowej.
W tej odsłonie projektu brały udział szkoły: SP 8, SP 10, SP 16, SP 17, SP 23, SP 26, SP 35, SP 43, SP 47, SP 48, Gimnazjum nr 11 i Zespół Szkół Ekologicznych.
Do projektu Rowerowa Szkoła mogą przyłączyć się placówki oświatowe z całego kraju.
Zajęcia, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne były prowadzone w Gdyni przez lokalnych koordynatorów Rowerowej Szkoły - aktywnych rowerzystów, członków Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia, którzy młodym adeptom jazdy na dwóch kółkach przekazali wiele ciekawych i praktycznych rad, informacji dotyczących bezpiecznej i sprawnej jazdy w miejskim ruchu ulicznym. Bardzo nas cieszy współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi i ich wkład w edukację uczniów gdyńskich podstawówek. Na zajęciach teoretycznych dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat przepisów dot. poruszania się rowerem w ruchu drogowym.
Wśród uczestników zajęć rozdano broszury, filmy instruktażowe, zapięcia rowerowe, lampki, dzwonki i opaski odblaskowe.
Z pewnością tego typu szkolenia, szczególnie praktyczne, są bardzo potrzebne i pożyteczne. W czasie zajęć niejednokrotnie okazywało się, że młodzi rowerzyści mieli problem z wykonaniem niektórych manewrów, szczególnie skrętu w lewo, gdyż zaczynali ten manewr od zjazdu do prawej strony jezdni i niestety, nie upewniali się przed jego wykonywaniem. Dzięki programowi zajęć mogli to przećwiczyć pod okiem ekspertów na osiedlowych, uspokojonych ulicach i zasięgnąć praktycznych porad. Zdarzały się również przypadki, że jadąc w kolumnie, młodzież ignorowała znak "Stop". W czasie zajęć praktycznych rowery zostały doposażone w niezbędne elementy wyposażenia (dzwonki, oświetlenie).
Niestety, edukatorzy zgłosili również zachowania kilku kierowców, którzy nie stosując się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, zmuszali kursantów do większej czujności i koncentracji. W czasie szkolenia zdarzyło się nieprawidłowe wyprzedzanie prawidłowo jadącej kolumny, jazdy pod prąd czy ignorancji rowerzystów jako pełnoprawnych uczestników ruchu. Wszystkie te zdarzenia zakończyły się szczęśliwie, a dzieci i młodzież nabrały doświadczenia, jak zachować się w opisanych sytuacjach.
Władze Gdyni widzą potrzebę i potencjał w organizacji szkoleń dotyczących jazdy na rowerze w ruchu miejskim dla uczniów gdyńskich szkół i planują je kontynuować.
[fot. Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia]
Komentarze