Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


ZKM na rowerowych szkoleniach

 Grupa uczestnicząca w szkoleniu

Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia rozpoczęło serię szkoleń rowerowych dla kierowców ZKM Gdynia. Odbyły się już pierwsze zajęcia, mające na celu doświadczenie „na własnej skórze" codziennych sytuacji na drogach z perspektywy rowerzysty.

 

Na samym szkoleniu poruszane były kwestie bezpiecznego sposobu poruszania się po drogach publicznych, przypomnienie podstawowych rodzajów infrastruktury rowerowej czy przepisów szczególnie dotyczących rowerzystów.

Ciekawą kwestią również poruszaną podczas części teoretycznej szkolenia jest nacisk na zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym takie jak jazda zgodnie z przepisami, zapewnienie widoczności, zasada ograniczonego zaufania a także identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych miejsc.

Pierwsze szkolenia odbyły się podczas opadów, co oczywiście nie przestraszyło kierowców, którzy przesiedli się na rowery. Mimo że grupa została rzucona w jedne z najtrudniejszych miejskich warunków, poradzili sobie ze szkoleniem znakomicie.

„To wy jesteście wizytówką mojego miasta" przypomina Anna Jaremko, wiceprezes Rowerowej Gdyni odpowiedzialna za projekty edukacyjne, która brała udział w szkoleniu.

Po zakończeniu jazdy z pierwszą grupą była zachwycona.

Jeśli i Ty masz ochotę zwiększyć zasoby wiedzy rowerowej, zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.rowerowaszkola.pl/materialy.php?dzial=3 gdzie znajdziesz wiele ciekawych materiałów i filmów.

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: