Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Wymyśl nazwę dla Roweru Metropolitalnego!

Nazwa roweru - konkurs

Veturilo w Warszawie, Wavelo w Krakowie... a jaką nazwę nosił będzie System Roweru Metropolitalnego? Weź udział w konkursie, wymyśl nazwę i wygraj nagrody!

Ogłoszony został właśnie przetarg na wybór dostawcy i operatora Systemu Roweru Metropolitalnego – najnowocześniejszego, a zarazem największego, pod względem obszaru działania, systemu rowerów miejskich w Polsce. Będzie on funkcjonował w 14 gminach i dysponował minimalnie 3866 rowerami. Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia mobilności podróżnych, stworzenia atrakcyjnej alternatywy poruszania się oraz uzupełnić istniejący system komunikacji miejskiej. Projekt ma ruszyć 1 marca 2019 roku. Jaką będzie nosił nazwę? Zadecydują o tym mieszkańcy metropolii.

Konkurs na nazwę Systemu Roweru Metropolitalnego rozpocznie się 26 marca i będzie podzielony na dwa etapy.

I etap polegający na zgłaszaniu propozycji nazw poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.rowermetropolitalny.pl potrwa do 8 kwietnia.

– Nazwa powinna nawiązywać do Obszaru Metropolitalnego, rowerów, mobilności miejskiej i składać się maksymalnie z 2 wyrazów. Zgłoszenie powinno dodatkowo zawierać uzasadnienie tej nazwy – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, kierownik projektu „Budowa Systemu Roweru Metropolitalnego OMG-G-S".

Między 8 a 15 kwietnia kapituła złożona z przedstawicieli mediów oraz Biura Stowarzyszenia Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot, który jest organizatorem konkursu, wyłoni od 3 do 5 nazw, które zakwalifikują się do ścisłego finału. 16 kwietnia ruszy II etap konkursu. Przez tydzień internauci będą mogli oddać głos na jedną, wybraną przez siebie propozycję.

– Chcemy wybrać nazwę, która stanie się swego rodzaju marką. Kojarzona będzie z najnowocześniejszym w Europie systemem rowerów publicznych. Autor zwycięskiej nazwy otrzyma także atrakcyjną nagrodę w postaci 6-letniego karnetu na korzystanie z Roweru Metropolitalnego – mówi Michał Glaser, dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot.

Autorzy nazw, które zakwalifikują się do finału, otrzymają roczne karnety. Nie zapomniano także o osobach, które wezmą udział w samym głosowaniu. Spośród uczestników, którzy uzasadnią wybór nazwy, komisja wybierze najbardziej kreatywne odpowiedzi. Nagrodzi je m.in.: voucherami do kina, miesięcznymi karnetami na Rower Metropolitalny czy gadżetami od partnerów konkursu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17.218.259 zł.

Źródło: gdynia.pl

Zdjęcie tytułowe: mat. prasowe

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: