Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Kręcili kilometry dla zdrowia i Ziemi

OGR

20 tys. przejazdów, 200 tys. pokonanych kilometrów i 50 ton CO2 w atmosferze mniej. To dzięki gdyńskim rowerzystom, którzy wzięli udział w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej.

Celem akcji było zachęcenie mieszkańców do wyboru roweru jako jesiennego środka lokomocji w dojazdach do pracy i propagowanie jednośladu jako alternatywy dla transportu samochodowego.

- Rower jest 13-krotnie mniej emisyjnym środkiem transportu niż samochód. Dodatkowo zajmuje 10 razy mniej miejsca niż samochód i jest tańszy. Nierzadko to najszybszy środek transportu w centrum miasta. Więcej rowerów zamiast samochodów na drogach to mniej korków, hałasu i czystsze powietrze – czytamy na stronie organizatora akcji.

Gdyńska odsłona Gry Rowerowej odbyła się pod hasłem „Jedź z Gdynią". Przez dwa miesiące w rywalizacji wzięło udział blisko 500 uczestników, którzy wykonali 20 tys. przejazdów na łącznym dystansie 200 tys. km. Miało to korzystny wpływ nie tylko na zdrowie uczestników gry, ale też na zdrowie planety. Dzięki akcji do atmosfery dostało się o 50 ton CO2 mniej. I to tylko w samej Gdyni.

W grze można było wziąć udział za pomocą aplikacji na smartfona. Do rywalizacji stanęły firmy, szkoły, dzielnice oraz pasjonaci dwóch kółek, w kategorii indywidualnej i grupowej. Cel był jeden — przejechać jak najwięcej kilometrów. Przewidziano nagrody rzeczowe i vouchery.

- Dla najwytrwalszych uczestników przygotowaliśmy plecaki, sakwy, lampki rowerowe, zapięcia U-lock, torebki podsiodłowe, powerbanki, termosy, kubki i gadżety. Zwycięzcy otrzymają również vouchery do gdyńskich, jak i okolicznych atrakcji - mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Zobacz, kto stanął na podium gdyńskiej odsłony Gry Rowerowej

Firmy:

  • Franke Foodservice Systems Poland - 17 591 km,
  • SPEEDNET - 12 305 km,
  • BEST - 11 403 km.

Szkoły i uczelnie:

  • XVII Liceum Ogólnokształcące w Gdyni - 5 226 km,
  • Uniwersytet Gdański – Wydział Oceanografii i Geografii - 2 908 km,
  • Zespół Szkół Ekologiczno–Transportowych – 807 km.

Dzielnice:

  • Chwarzno–Wiczlino - 15 227 km,
  • Chylonia - 7 380 km,
  • Redłowo - 12 333 km.

W przypadku rywalizacji dzielnic uwagę zwraca Chylonia, która wyprzedziła Redłowo pomimo mniejszej liczby przejechanych kilometrów. To z powodu większej liczby premiowanych przejazdów, jakie wykonali cykliści z Chyloni.

Wyniki indywidualne, grupowe oraz szczegółowe wyniki firm, szkół i dzielnic dostępne TUTAJ. W Ogólnopolskiej Grze Rowerowej wzięli udział: Gdynia, Gdańsk, Tczew i Sopot. Akcja trwała od 1 września do 31 października.

Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: