Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


„Rowerowy Maj” #wGdyni

shutterstock 588276008 rower miejski

Trwa majówka, a to znak, że już za chwilę ruszy ogólnopolska kampania „Rowerowy Maj". W tym roku w gdyńskiej odsłonie wydarzenia weźmie udział rekordowa liczba uczestników. Od 6 maja blisko 7400 uczniów z 22 szkół będzie dojeżdżać do szkoły rowerem, hulajnogą lub na rolkach i powalczy o atrakcyjne nagrody.

Gdynia po raz kolejny dołączyła do kampanii „Rowerowy Maj". Jest to największa w kraju akcja promująca zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i zrównoważoną mobilność wśród przedszkolaków, uczniów i pracowników szkół. W tym roku kampania staruje tuż po majówce.

Już 6 maja tysiące uczestników staną w szranki w zawodach na największą ilość przejazdów. A te można wykonać nie tylko rowerem. Liczą się także przejazdy hulajnogami, na wrotkach, rolkach lub łączone, z podróżą samochodem bądź komunikacją miejską. Do końca miesiąca (31.05) uczestnicy ze wszystkich zgłoszonych szkół będą regularnie uzupełniać listę swoich przejazdów w tzw. „klasowym dzienniku rowerowym".

Każdy uczestnik będzie posiadał też swoją własną książeczkę z miejscem na naklejki, bo kampania zakłada rywalizację na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz w grupie uczestniczących w akcji placówek. Zwycięzców poznamy 1 czerwca.

Co nowego w gdyńskiej edycji kampanii?

Obok rywalizacji na ilość wykonanych przejazdów, w gdyńskiej Szkole Podstawowej nr 20 Zarząd Dróg i Zieleni po raz pierwszy organizuje konkurs dla młodzieży. - Uczestnicy będą mieli za zadanie wymyślić kampanię edukacyjną, skierowana do grupy wiekowej 13-17 lat, promującą zrównoważoną mobilność - mówi Paweł Kimel z ZDiZ. - Za pośrednictwem konkursu, chcemy pokazać, że korzystanie z ekologicznych środków transportu to podwójna korzyść. Z jednej strony chodzi o nasze zdrowie, z drugiej to również lepsza jakość powietrza - dodaje. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone wejściówkami do Aquaparku Sopot

To nie wszystko. Aby umożliwić uczestnikom kampanii „Rowerowy Maj" bezpieczny dojazd do szkoły w dniach 6-31 maja pętla autobusowa przy SP nr 20 przy ul. Starodworcowej zostanie czasowo wyłączona z ruchu. - Na prośbę dyrektorki SP nr 20 zamykamy fragment pętli bezpośrednio przed bramą szkoły - podkreśla Paweł Kimel. - Ma to zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych uczestników kampanii. Zakaz nie będzie dotyczył oczywiście rowerów, a także pojazdów ZKM, służb miejskich i zaopatrzenia - dodaje.

Więcej niż tylko zabawa

- „Rowerowy Maj", poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Inicjatywa skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych – czytamy na stronie organizatorów wydarzenia.

„Rowerowy Maj" jest organizowany po raz szósty. W tym roku udział w akcji zadeklarowało 48 miast. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://rowerowymaj.eu/

Autor: J. Ziarnicki
Źródło: gdynia.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: