Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


"Do pracy jadę rowerem" - wyniki konkursu i rozdanie nagród

baner KR 880x235

17 września zakończył się konkurs dla pracowników gdyńskich firm „Do pracy jadę rowerem".

Łącznie w tej edycji konkursu wzięło udział 1529 osób z 255 firm.

Pzez 24 tygodnie trwania konkursu rowerzyści przejechali ponad 730 000 km.

A prawie 1530 razy wybrali rower, jako środek transportu w swojej podróży do lub z pracy.

Wśród zwycięzców należy wymienić firmy: PKP SKM w Trójmieście, przed której siedzibą powstał parking rowerowy „Gdynia Cisowa Rowerowa", CRIST S.A. z liczbą ponad 6000 przejazdów, TUBES INTERNATIONAL Sp. z o.o. z liczbą prawie 200 przejazdów w przeliczeniu na pracownika, Jednostka Wojskowa 3660 z liczbą ponad 21 000 km, Arlekin z liczbą 2300 km w przeliczeniu na pracownika oraz DNV GL Poland, która zmotywowała najwięcej pracowników do udziału w konkursie – 44 osoby.

Oficjalne zakończenie konkursu wraz z losowaniem nagród odbędzie się podczas obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu, 17 września 2017 r. na Skwerze Kościuszki. Rejestracja uczestników rozpocznie się od godziny 12:00, a rozdanie nagród odbędzie się o godzinie 14:00.


Serdecznie zapraszamy!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak aktywny udział w konkursie i za wielkie zaangażowanie!

Do zobaczenia w kolejnej edycji!

 

Odsłony: 258 Komentarz (0)

Finał konkursu "Do pracy jadę rowerem"

 baner KR 880x235

Zbliżamy się do zakończenia konkursu „Do pracy jadę rowerem". Rywalizacja trwa jeszcze do 10. września, w związku z tym, zachęcamy, aby do końca trwania konkursu rejestrować swoje przejazdy. Firmy w dalszym ciągu rywalizują ze sobą o ostatnie kilometry i przejazdy, zatem ostateczne wyniki nie są jeszcze przesądzone!

Przypominamy o zgłoszeniach firm do nagrody w kategorii najwięcej zainwestowanych środków, w rozwój lub promocję ruchu rowerowego wśród pracowników przedsiębiorstwa.

Na Państwa prezentacje czekamy do 11. września.

Odsłony: 239 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Europejska Strategia Rowerowa

logo eucyclingstrategy

W czerwcu 2017 r., na międzynarodowej konferencji Velo-City w Arnhem-Nijmegen (Holandia), w obecności Pani Violety Bulc – Europejskiej Komisarz Transportu, zaprezentowano Europejską Strategię Rowerową. Zaproponowano w niej kurs działań do 2030 r. Dokument ten ma służyć jako inspiracja dla przyszłej strategii opracowanej przez Komisję Europejskiej.

W sumie, około 1000 osób uczestniczyło w procesie formułowania Strategii, jednak główna grupa ekspercka składała się 27 członków reprezentujących 15 organizacji rządowych i pozarządowych, środowisk akademickich i biznesu.

Przy odpowiednim wsparciu, Strategia ma solidny potencjał do zmiany stylu europejskich nawyków transportowych, a także pomogłaby osiągnąć Unii Europejskiej inne, kluczowe cele społeczno-gospodarcze, w tym: zwalczanie zmian klimatycznych, tworzenie miejsc pracy, poprawę zdrowia publicznego i środowiska naturalnego.

Odsłony: 68 Komentarz (1)

Czytaj więcej

Wskaż stacje metropolitalnego systemu roweru miejskiego w Gdyni

 

Miasto Gdynia razem z partnerami z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot pracuje nad przygotowaniem wdrożenia systemu roweru miejskiego (system automatycznych wypożyczalni publicznych rowerów) na terenie metropolii.

Budowa systemu ma przyczynić się do rozwoju komunikacji publicznej w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz spopularyzowaniu roweru jego jednego z podstawowych środków transportu miejskiego. Projekt zakłada budowę systemu opartego o flotę rowerów publicznych wraz z zapleczem technicznym i teleinformatycznym, oferującego bezpłatną lub niskokosztową komunikację rowerową dla mieszkańców kilkunastu miast i miejscowości Obszaru Metropolitalnego. Podobne rozwiązania funkcjonują z dużym powodzeniem w większości dużych miast Europy i świata. Nasza metropolia wchodzi w ten projekt świadomie z pewnym opóźnieniem, które zostało wykorzystane na lepsze przygotowanie infrastruktury dróg rowerowych.

Odsłony: 878 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Podsumowanie gdyńskich osiągnięć rowerowych i nie tylko

 DSC 0753 - Kopia

W poniedziałek 12. czerwca odbyła się konferencja prasowa, na której mówiliśmy o kampaniach promujących aktywne i zrównoważone sposoby podróżowania. W artykule znajdziecie krótkie podsumowanie zakończonych akcji „European Cycling Challenge" i „Rowerowy Maj" oraz jeszcze trwających „Odprowadzam Sam" i „Do pracy jadę rowerem".

Aby zobaczyć artykuł kliknij tu

Odsłony: 192 Komentarz (1)

Więcej artykułów…