Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Rozstrzygnięcie konkursu „Plany mobilności dla firm”

Fotolia 60557942 Subscription Monthly M

Pracownicy 33 gdyńskich firm i instytucji wzięli udział w konkursie na tworzenie planów mobilności, ogłoszonym przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Nadesłano zarówno propozycje dotyczące rozwoju infrastruktury miejskiej, działań Gdyni, jak i konkretne plany dla firm chcących wspierać swoich pracowników w zmienianiu niekorzystnych nawyków transportowych. I to właśnie firmy, które podzieliły się swoimi pomysłami na wdrażanie udogodnień dla swoich pracowników zostały wyróżnione w konkursie.

Pierwsze miejsce przyznano firmie Wartsila Ship Design Poland, w której zespół 4 pracowników (Anna Kozicka, Magdalena Zalewska, Agata Ziółkowska oraz Błażej Stelmaszczyk) proponuje działania edukujące, motywujące i wspierające dla pieszych, rowerzystów oraz pasażerów komunikacji miejskiej. Wśród nich są zajęcia na temat wpływu spalin na nasze zdrowie, organizowanie konkursów wewnątrz firmy oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury przy swoich miejscach pracy. Ponadto, Wartsila proponuje wprowadzenie elastycznego czasu pracy oraz tworzenie przyzakładowych żłobków oraz przedszkoli. Zwycięscy pracownicy w nagrodę udadzą się do Teatru Muzycznego na wybrany przez siebie spektakl.

Następną firmą z ciekawymi propozycjami jest DNV GL Poland sp. z o.o., w której wewnętrzny koordynator konkursu „Do pracy jadę rowerem" p. Rafał Mstowski zainicjował stworzenie aplikacji umożliwiającej wspólne dojazdy do pracy, zaproponował także vouchery do punktów serwisowych rowerów, a także nagradzanie pracowników za liczbę przebytych kroków. Pan Mstowski skorzysta z wygranego karnetu na masaż sportowy.

Na podium znalazła się także Akademia Morska, której pracownik – p. Karolina Gwarda wśród swoich propozycji wymieniła stworzenie wiaty rowerowej, wyznaczenie miejsc parkingowych dla osób korzystających z carpoolingu oraz umożliwienie pracy zdalnej. Wśród pomysłów znalazła się także tablica z dynamicznym rozkładem jazdy w głównym holu uczelni oraz prelekcja ukazująca roczne oszczędności w budżecie domowym w przypadku przesiadki z samochodu na inne środki transportu. Pani Karolina otrzyma wejściówki do Jump City.

Gratulujemy!

Wielu pracowników proponowało także:

  • wdrażanie projektów zwiększających świadomość na temat mobilności aktywnej pracowników gdyńskich firm,
  • tworzenie konkursów, loterii i rywalizacji wewnątrz firm zachęcających do przesiadki z samochodu,
  • zakup służbowych rowerów, jak również inwestycje w infrastrukturę firmową (szatnie, prysznice, wiaty rowerowe) wspierającą rowerzystów i pieszych,
  • organizację wspólnych podróży do pracy oraz zakup rowerowych koszulek z logo firmy,
  • rozpowszechnianie informacji na temat miejskich wydarzeń dot. zrównoważonej mobilności,
  • rozwój miejsc rekreacji i terenów zielonych wewnątrz firm,
  • organizowanie miejsc pracy w dobrze skomunikowanych okolicach.

W odpowiedziach znalazły się także sugestie dla służb miejskich, organizatorów transportu oraz zarządców nieruchomości dotyczące miasta, a nie firm:

  • tworzenie bus pasów, budowa sieci dróg rowerowych oraz poszerzanie chodników,
  • wprowadzenie stref TEMPO 30, ograniczanie parkowania w centrum miasta,
  • usprawnienia dotyczące zakupu biletów (biletomaty) oraz zwiększenie częstotliwości połączeń ZKM,
  • lepsze skomunikowanie dzielnic peryferyjnych (w tym SKM do północnych dzielnic),
  • przeprowadzanie nowych akcji promujących transport zrównoważony oraz wprowadzanie urozmaiceń do istniejących działań.

Wszystkie propozycje zostaną przekazane odpowiednim jednostkom.

Dziękujemy za udział w konkursie oraz podzielenie się swoimi pomysłami. Mamy nadzieję, że wiele z nich będzie stopniowo wdrażanych w gdyńskich firmach.

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: