Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Escape Trolley najbardziej innowacyjnym wydarzeniem ETZT

Nagroda ETZT PL

Nagroda Ministra Infrastruktury za najbardziej innowacyjne wydarzenie związane i zorganizowane w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - grę Escape Trolley została przyznana Gdyni.

Escape Trolley swoimi zasadami nawiązuje do popularnych escape room'ów, z jednym wyjątkiem, akcja gry rozgrywa się w... trolejbusie. Ten oryginalny sposób na promocję publicznych środków transportu w Gdyni nie dziwi, gdyż ponad 1/3 wszystkich pojazdów ZKM poruszających się po ulicach miasta to właśnie trolejbusy.

Nietypową grę, będącą elementem gdyńskich wydarzeń związanych z ETZT, czyli największą ogólnoeuropejską inicjatywą poświęconą transportowi miejskiemu, docenił Minister Infrastruktury przyznając miastu nagrodę w konkursie „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu" za najbardziej innowacyjne wydarzenie.

- Nagroda jest potwierdzeniem wysokiej jakości i innowacyjności przedsięwzięć realizowanych przez Gdynię na rzecz zrównoważenia transportu. Atrakcyjność i efektywność naszych działań potwierdzają także tysiące mieszkańców biorących udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i w kampaniach promocyjno-edukacyjnych zachęcających do zmiany zachowań transportowych – mówi Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Celem konkursu „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu" jest wyróżnienie najciekawszych inicjatyw podejmowanych przez miasta i gminy w ramach tegorocznej kampanii ETZT. Wyróżnienia przyznano łącznie w czterech kategoriach. Oprócz Gdyni statuetki otrzymali: Wrocław (za najlepszą kampanię lokalną dla dużego miasta/gminy), Bochnia (za najlepszą kampanię lokalną dla małego miasta/gminy) i województwo pomorskie (jako najbardziej aktywne województwo).

Jak wydostać się z trolejbusu?
Zasady gry były analogiczne do popularnych obecnie escape room'ów. Obejmowały układanie puzzli, rozwiązywanie szarad, szukanie szyfrów, kluczy, pudełek, kopert ukrytych w nietypowych miejscach i otwieranie kłódek. Wszystko po to, by zdobyć hasło umożliwiające opuszczenie trolejbusu.

- Uczestnicy mogli poruszać się po pojeździe swobodniej niż w codziennych podróżach, zajrzeć w każdy zakątek i poczuć się jak u siebie w domu. Dzięki zabawie odkrywali wnętrze trolejbusu od nieco innej, rozrywkowej strony oraz zaznajamiali się z niektórymi aspektami budowy trolejbusów czy zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem transportu zbiorowego w Gdyni – mówi Alicja Pawłowska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Schemat gry

Tydzień Mobilności odbył się między 16 a 22 września. W Gdyni można było wziąć udział także w warsztatach z poruszania się rowerem po mieście dla seniorów, „śniadaniach autobusowych", festynie na Molo Południowym z okazji Dnia Bez Samochodu i debaty z ekspertami w Gdynia InfoBox. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Przesiadaj się i jedź!".

Źródło: gdynia.pl

Fot. tytułowa: A. Pawłowska 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: