Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Koncepcja przebudowy ul. Nauczycielskiej na Witominie. Czas na uwagi mieszkańców

Witomino-Nauczycielska

O tym, jak w ramach rewitalizacji Witomina zmienią się okolice ulicy Nauczycielskiej, będzie można dowiedzieć się 31 lipca (środa), o godzinie 17, w Klubie Seniora Witomino przy ul. Widnej 8, podczas spotkania z udziałem m.in. projektantów. Do przedstawionej koncepcji przebudowy – a ta zakłada m.in. uspokojenie ruchu - swoje uwagi będzie mógł zgłosić każdy uczestnik.

Mieszkańcy Witomina, dzięki rewitalizacji zachodniej części dawnej „Radiostacji" odczują wyraźną poprawę jakości życia oraz bezpieczeństwa. Stanie się to między innymi po przebudowie odcinka ulicy Nauczycielskiej, prowadzącego od skrzyżowania z ulicą Pogodną, do wejścia na teren leśny.

Końcowy odcinek ulicy Nauczycielskiej za skrzyżowaniem z ulicą Pogodną w kierunku wejścia do lasu służy głównie mieszkańcom budynków wielorodzinnych. Specyfika tego odcinka ulicy, przejawiająca się w braku skrzyżowań znalazła odzwierciedlenie w propozycjach projektowych.

 - Według założeń zespołu projektowego współpracującego ze specjalistami Zarządu Dróg i Zieleni oraz Laboratorium Innowacji Społecznych, ciąg ulicy Nauczycielskiej wzdłuż budynków nr 8-16, w ramach rewitalizacyjnej inwestycji przeobrazi się w strefę zamieszkania - informuje Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. – Takie rozwiązanie nadaje przywilej pieszym, ale pozwala w bezpieczny sposób korzystać z przestrzeni zmotoryzowanym mieszkańcom. Zmiany obejmą, między innymi, budowę odwodnienia, wymianę nawierzchni tej ulicy, remont chodników w obrębie wejścia na teren szkoły. Na odcinku o długości około 60 metrów, jezdnia zostanie zwężona, a jej nawierzchnia wyniesiona. Dla pojazdów wjeżdżających od ulicy Pogodnej, na wysokości wejścia do szkoły, znajdzie się linia warunkowego zatrzymania, co wpłynie na uspokojenie ruchu. Ostatni odcinek przebudowywanej ulicy, na wysokości bloku Nauczycielska 16, zostanie zaaranżowany jako wejście do lasu, gdzie oprócz nawierzchni żwirowo-mineralnej pojawią się elementy małej architektury.

Harmonogram działań przyjęty w związku z przebudową ulicy Nauczycielskiej zakłada ukończenie dokumentacji projektowej, do połowy przyszłego roku.

- Założenia projektantów przygotowujących koncepcję przebudowy odbieram bardzo pozytywnie, m.in. dlatego, że przewidują ochronę jak największej liczby istniejących drzew. Okazałe lipy bardzo uroczo ozdabiają ulicę Nauczycielską, nadając jej w okresie letnim charakter zielonej alei – mówi Danuta Styk, radna miasta Gdyni, uczestnicząca w pracach Komitetu ds. Rewitalizacji. – Zmiany w tej części naszej dzielnicy są bardzo oczekiwane przez mieszkańców. Przebudowa odcinka ulicy Nauczycielskiej powinna zostać dobrze odebrana przez sąsiadów. Nieopodal, tuż za ogrodzeniem szkoły, będzie realizowana kolejna inwestycja związana z rewitalizacją zachodniej części dawnej „Radiostacji". Gdyńskie Centrum Sportu prowadzi przygotowania do rozpoczęcia budowy nowych obiektów rekreacyjnych. Z nowego boiska i bieżni skorzystać będą mogli mieszkańcy całego Witomina, a tym z rejonu ulicy Nauczycielskiej, będzie tam najbardziej „po drodze".

Koncepcja przyszłej przebudowy powstała w Biurze Drogowym Maciej Gajewski, a 31 lipca (środa) o godzinie 17 rozpocznie się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców, z udziałem pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych i autorów koncepcji przebudowy. Zapraszamy do Klubu Seniora Witomino, przy ulicy Widnej 8, aby poznać założenia tej inwestycji i przekazać własną opinię.

Mieszkańcy zainteresowani przebudową ulicy Nauczycielskiej, którzy w środę, 31 lipca nie będą mogli osobiście uczestniczyć w spotkaniu konsultacyjnym, swoje uwagi i opinie, będą mogli przekazać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 58 727 39 06, (pon.-pt. w godzinach 8-16) do dnia 11 sierpnia. Projektanci wezmą je pod uwagę, przygotowując ostateczną koncepcję przebudowy tej części Witomina, która będzie stanowić podstawę dla dalszych prac projektowych.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

poziom efrr kolor-01

Autor: M. Rusak
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: