Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości

PCHET

Rok temu o technologiach wodorowych, które odmienią świat, rozmawiano w Gdyni, teraz – w całości w sieci. Już w przyszłym tygodniu kolejna, 3. edycja międzynarodowej konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). Dyskusjom o zeroemisyjnym źródle energii będzie mógł przysłuchać się każdy, kto interesuje się tematem.

O wodorze w sieci

Dokładnie w poniedziałek i wtorek, 28 i 29 września, oczy wszystkich zainteresowanych zeroemisyjnymi technologiami powinny być zwrócone na trzecią edycję PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). O wodorze i wszystkim, co w przyszłości to źródło energii może odmienić w polskiej gospodarce, porozmawia międzynarodowe grono ekspertów, samorządowców i naukowców.

Tym razem konferencja, ze względu na pandemiczne obostrzenia, przechodzi do internetu – to nowość, bo niemal dokładnie rok temu wodorowy event gościł w gdyńskim PPNT i zgromadził ponad 300 osób. Dzięki nowej formule dyskusje będzie można bezpłatnie śledzić na ekranie własnego komputera bądź telefonu. Wystarczy wcześniej zarejestrować swój udział przez portal Evenea, korzystając z linku: bit.ly/PCHET2020.

- W tym roku, ze względu na szczególne okoliczności, nasza konferencja po raz pierwszy odbędzie się online. Nie da się ukryć, że świat po COVID-19 będzie wyglądał inaczej, a zapowiadana już od dawna transformacja technologiczna właśnie rozgrywa się na naszych oczach - mówi Sławomir Halbryt, prezydent rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

- Jestem przekonana, że gdyby nie nadzwyczajne okoliczności w jakich się znaleźliśmy, to o technologii wodorowej znów w bardzo zacnym gronie rozmawialibyśmy w tym roku w Gdyni. Dla nas zeroemisyjny transport i innowacje w mobilności to już w zasadzie chleb powszedni. Sami jako miasto jesteśmy bardzo mocno zainteresowani rozwojem tej technologii i bacznie obserwujemy szybko zmieniający się rynek. Dlatego też zachęcam wszystkich z państwa do udziału w konferencji online. Wodór to rewolucja, która nadchodzi wielkimi krokami. Warto dowiedzieć się więcej o tej technologii i przygotować się na wyzwania jutra – zachęca Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Technologia, która zmieni świat

Wodór to w tej chwili jedno z najważniejszych źródeł czystej energii. Eksperci przez dwa dni wskażą m.in. najnowsze trendy w gospodarce zeroemisyjnej i skupią się na możliwościach, jakie niosą one dla polskiej gospodarki. Znajdzie się też miejsce na omówienie, w sposób przystępny dla wszystkich, zastosowania wodoru w gospodarstwach domowych oraz jego zalet jako alternatywnego paliwa czy nośnika energii.

- Polska jest piątym producentem wodoru na świecie. Posiadamy pełną wiedzę, kompletne łańcuchy dostaw oraz zasoby B+R. Jesteśmy gotowi na wodór w gospodarce i społeczeństwie. Istniejące bariery zostaną z pewnością wkrótce pokonane, o czym będziemy mówić na naszej konferencji – mówi Marek Foltynowicz, ekspert ds. wodoru Klastra Wodorowego.

W agendzie konferencji PCHET znalazło się międzynarodowe grono ponad 30 prelegentów. Nowa formuła umożliwi udział w wirtualnych prelekcjach z ekspertami z Komisji Europejskiej, Hydrogen Europe oraz organizacjami zrzeszającymi przemysł w Europie. Wydarzenie otworzy w poniedziałek, 28 września o godzinie 15:00, sekcja technologiczna oraz panel dyskusyjny „Silniki elektryczne lub silniki spalinowe na wodór", w którym udział wezmą m.in.: Jesper Thomsen z Ballard, Pedro Bravo z Keyou czy prof. Marek Brzeżański z Politechniki Krakowskiej. We wtorek konferencyjne dyskusje rozpoczną się od godziny 10:00.

Jak zaznaczają organizatorzy konferencji - Klaster Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, głównym celem jest już nie tylko popularyzacja wykorzystania technologii wodorowych w Polsce, ale przeprowadzenie eksperckich dyskusji nad wizją oraz strategiami wdrażania technologii wodorowych do gospodarki.

Tegoroczną edycję konferencja PCHET swoim patronatem honorowym objęli: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego i Ministerstwo Klimatu. Patronem medialnym wydarzenia jest portal Biznes Alert.

Więcej informacji o konferencji PCHET oraz agenda na stronie Klastra Wodorowego.

Źródło: gdynia.pl
Autor: K. Złoch

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: