Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Zdradź, jak poruszasz się po metropolii

mobilnosc gdynia

Nieważne, czy korzystasz z autobusu, kolei czy na co dzień podróżujesz samochodem – podstawowe dane o twoich nawykach transportowych pomogą w ocenie komunikacyjnych potrzeb całej metropolii. Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot uruchomił internetową ankietę, która zdiagnozuje nasze przyzwyczajenia.

Po raz pierwszy badanie zachowań transportowych obejmie cały obszar metropolii. Wystartowała internetowa ankieta, która w kilkanaście minut zbiera najważniejsze dane dotyczące codziennych podróży mieszkańców Trójmiasta i okolicznych gmin.

Wystarczy odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. posiadanych na własność środków transportu, korzystania z komunikacji publicznej czy częstotliwości wykonywania podróży samochodem. Jedno z pytań polega na przedstawieniu schematu codziennej drogi do pracy, szkoły lub na uczelnię.

Przeanalizowanie zebranych odpowiedzi pozwoli określić, jaki sposób podróży preferują mieszkańcy, od czego są zależne konkretne wybory komunikacyjne i gdzie można szukać skutecznych rozwiązań m.in. na to, aby zachęcić więcej osób do korzystania z transportu zbiorowego.

- Zebrane informacje będą podstawą do opracowania strategicznych dokumentów dotyczących mobilności dla metropolii. Mogą być niezbędne m.in. do ubiegania się o wielomilionowe dotacje unijne dla rozwoju naszego regionu. Robimy to po to, aby mieszkańcy mieli lepszy transport publiczny, czystsze powietrze, wyższą jakość życia – wyjaśnia Karolina Orcholska, koordynatorka ds. transportu i mobilności Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Ankieta to także okazja, aby... wskazać swoją wizję przyszłości. Jedno z pytań dotyczy tego, jak wyobrażamy sobie transport na terenie metropolii za 20 lat. Warto podzielić się swoimi przemyśleniami - szczere odpowiedzi pomogą wybrać kierunek, którego oczekują sami mieszkańcy.

Badanie jest prowadzone w ramach przygotowań Planu Zrównoważonej Mobilności - SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). To długoterminowa strategia planowania przyjaznego transportu oraz maksymalnego wykorzystania infrastruktury dostępnej w miastach, gminach i powiatach OMGGS.
Ankieta jest do końca października dostępna pod linkiem.

Autor: K. Złoch
Źródło: gdynia.pl
Fot. tytułowe: P. Kukla
 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: