Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Uczestnictwo PKT w wydarzeniu Pomorskie Dni Energii

Chcielibyśmy poinformować Państwa o aktywnym uczestnictwie Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Pomorskich Dniach Energii, corocznej inicjatywie organizowanej przez Stowarzyszenie Pomorskie w Unii wraz z partnerami - Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Politechniką Gdańską i Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wydarzenie wpisane zostało w ramy Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów OPEN DAYS 2014 w Brukseli, któremu patronuje Komisja Europejska oraz Komitet Regionów.

           pde3          

Pomorskie Dni Energii miały miejsce w dniach 23-24 października br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku i w tym roku odbyły się pod hasłem „Poznaj swoją energię". Ideą projektu jest rokrocznie promocja oszczędzania i efektywnego korzystania z energii, promocja działań na rzecz racjonalnego gospodarowania zasobami, podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców Pomorza, propagowanie przyjaznych środowisku postaw i zachowań w społeczeństwie, edukacja dzieci i dorosłych dla zrównoważonego rozwoju, promocja segregowania odpadów, upowszechnianie wiedzy na temat rozwoju energetyki opartej na źródłach konwencjonalnych i odnawialnych. W ramach Pomorskich Dni Energii obok części targowej pośród zaplanowanych wydarzeń znalazły się m.in.: seminaria, działania edukacyjne i konkursy dla dzieci i młodzieży oraz zasługujące na szczególną uwagę kawiarenki energetyczne pod hasłem „Spotkaj się przy kawie z ekspertem", stanowiące platformę dyskusji z ekspertami sektora energetycznego. Formuła ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem podczas ubiegłorocznej i tegorocznej edycji Pomorskich Dni Energii.

Na to wydarzenie Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej przygotowało interaktywną wystawę dotyczącą najnowszych rozwiązań w dziedzinie oszczędności i optymalizacji zużycia energii elektrycznej w transporcie trolejbusowym, a także stanowisko informujące o obecnych projektach europejskich realizowanych przez spółkę i wprowadzających innowacje technologiczne.

Dla zwiedzających udostępnione były 3 instalacje:

  1. Ekspozycja trolejbusu. Pojazd był udostępniony do zwiedzania.
  2. Wizualizacja odzysku energii z wirującego silnika
  3. Wizualizacja zasobnika energii (superkondensator)

Jednocześnie na stanowisku odbywał się również pokaz:

  1. Filmu obrazującego odzysk energii z hamowania
  2. Prezentacji multimedialnej przedstawiającej Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej i jego rozwój poprzez uczestnictwo w projektach UE

Na stoisku dostępne były także ulotki i foldery o firmie oraz obecnie realizowanych projektach (np. projekcie CIVITAS DYN@MO).

Adresatami ekspozycji były osoby w różnym wieku i na różnym poziomie znajomości branży: studenci szkół wyższych kierunków technicznych i ekonomicznych, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, profesjonaliści z branży energetycznej oraz osoby bądź podmioty zainteresowane nowinkami technologicznymi w tej dziedzinie.

Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła zainteresowanie blisko 4000 gości, a w tym roku było to aż 7000 odwiedzających.

Na stronie Facebook gdyńskich trolejbusów (https://www.facebook.com/trolejbusy) dostępna jest galeria ciekawych zdjęć dokumentujących to wydarzenie. Zachęcamy do polubienia strony!

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: