Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Pierwszy buspas w Gdyni otwarty

W poniedziałek 19.01.2015 r. otwarty został pierwszy w Gdyni buspas, który wyznaczony został na ulicy Kieleckiej. 1500-metrowy odcinek zlokalizowany jest pomiędzy ul. Bydgoską a ul. Rolniczą. Rozwiązanie ma usprawnić ruch drogowy w kierunku od centrum do Witomina, szczególnie w godzinach szczytu.

Buspas to kompleksowe rozwiązanie, bo oprócz tego, co widać w ciągu ul. Kieleckiej, czyli osobnego pasa ruchu, zamontowany został system sterujący sygnalizacją świetlną. Autobusy jadąc pod górę, zbliżając się do skrzyżowania z ul. Witomińską, dzięki nadajnikom radiowym, wywołają dla siebie zielone światło tak by opuścić buspas przed innymi pojazdami - tłumaczy Maciej Karmoliński z gdyńskiego ZDiZ. Koszt inwestycji to 1 mln 700 tys. złotych. W jej ramach ułożono nową nawierzchnię jezdni ul. Kieleckiej.

Dodatkowo, za 150 tys. złotych  częściowo wyremontowany został ciąg pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż ul. Kieleckiej - pieniądze te  ZDiZ Gdynia zaoszczędził przy realizacji innych inwestycji.

Przy okazji warto przypomnieć, że wiosną tego roku ruszyć ma budowa kolejnego pasa dla autobusów - tym razem na ul. Morskiej. Oba rozwiązania są częścią projektu pod nazwą „Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w Gdyni, dzięki przebudowie infrastruktury komunikacji zbiorowej wraz z zakupem nowoczesnego taboru", który w zamyśle ma przyczynić się do zainteresowania mieszkańców i przyjezdnych transportem zbiorowym, co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie natężenia ruchu na ulicach Gdyni.

www.zdiz.gdynia.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: