Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Trolejbusy w Gdyni częściowo zasilane energią słoneczną

shutterstock 216242791

Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni planuje nową inwestycję polegającą na posadowieniu paneli fotowoltaicznych na wiatach postojowych zajezdni trolejbusowej przy ul. Zakręt do Oksywia 1 w Gdyni. Powierzchnia, którą mają zająć ogniwa to ok. 5000 m2, co można porównać w przybliżeniu do regularnego boiska piłkarskiego.

Przewidywana moc znamionowa farmy słonecznej to ok 0,5 MWp. Wyprodukowana energia będzie zasilać sieć trolejbusową. Szacuje się, że wkład energii pozyskanej tą drogą wyniesie kilka procent całkowitego zużycia. PKT będzie ubiegać się o dofinansowanie tej ekologicznej inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w ramach Poddziałania 10.3.1. – Odnawialne źródła energii. Wniosek o dofinansowanie będzie złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w styczniu.

Bezpośrednie użycie energii słonecznej na potrzeby zasilania transportu publicznego to rozwiązanie niezwykle unikatowe i innowacyjne pierwsze tego typu w Polsce.

 

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: