Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Prezydent Gdyni Liderem Transportu Publicznego 2018

2364f325887988fe8a3a290a1486314c

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał dziś w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym statuetkę Lidera Transportu Publicznego 2018. Tytuł przyznawany jest najbardziej wyróżniającym się osobowościom, których działania doprowadziły do znaczącej poprawy komunikacji publicznej, zwłaszcza w wymiarze warunków pracy oraz jakości usług i promocji transportu publicznego.

Tytuł przyznany został przez Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, który docenił wieloletnie działania władz Gdyni w zakresie komunikacji miejskiej i innowacji w transporcie, szczególnie wyróżniając te podejmowane na rzecz rozwoju elektromobilności.

- Dziękuję za to wyjątkowe wyróżnienie jakim jest statuetka Lidera Transportu Publicznego 2018. Jest to nagroda dla wszystkich, którzy w Gdyni każdego dnia pracują na rzecz jakości komunikacji. Chciałbym również podkreślić, że nie ma nowoczesnego miasta, bez nowoczesnego transportu. – mówił laureat nagrody prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Gdynia od lat stawia na elektromobilność w publicznym transporcie zbiorowym. Konsekwentnie rozwija transport trolejbusowy, wsparty uczestnictwem w licznych, międzynarodowych projektach badawczych (Trolley, Civitas Dyn@mo, Eliptic). 20% wozokilometrów w Gdyni (obsługą objęty jest również Sopot) realizowanych jest przez trolejbusy. Co więcej od 2015 roku dzięki wykorzystaniu nowoczesnego taboru na wybranych liniach trolejbusy wyposażone w baterie trakcyjne wyjeżdżają poza sieć.

Elektromobilność w Gdyni to nie tylko trolejbusy. W 2019 roku w mieście ma pojawić się łącznie 6 nowych autobusów z napędem elektrycznym zakupionych w ramach programu Gepard. Pojazdy dzięki wykorzystaniu „systemu ładowania w ruchu" będą w stanie poruszać się tak samo wydajnie, jak autobusy z konwencjonalnym napędem. Technologiczne zalety nowoczesnego taboru, który trafi do naszego miasta pozwolą na planowanie rozwoju komunikacji bez potrzeby inwestowania w sieć ładującą poza obrębem sieci trolejbusowej. Lista zalet jest dużo dłuższa, uda się także uniknąć niskiej emisji dwutlenku węgla, ograniczyć pylenie i emisję tlenków azotu oraz benzopirenu.

Przypomnijmy, że Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego to ogólnopolska organizacja zrzeszająca m.in. przewoźników i organizatorów komunikacji miejskiej. Związek podejmuje działania na rzecz współpracy z innymi organizacjami pracodawców, w celu kształtowania harmonijnego rozwoju gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem branży komunikacyjnej.

Zdjęcie tytułowe: A. Wołowicz-Bińkowska
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: