Projektowanie dla wszystkich
W dniu 16 lutego 2017r., w siedzibie Urzędu Miasta przy ul. 10 lutego 24, odbyło się szkolenie dla pracowników Urzędu Miasta i miejskich jednostek budżetowych dot. „Efektywności wdrażania Standardów Dostępności”. Szkolenie prowadził pan dr hab. inż. arch. Marek Wysocki - ekspert ds. dostępności zatrudniony w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele różnych wydziałów ZDiZ w Gdyni (Działu Dróg, Działu Uzgodnień, Działu Inżynierii Transportu, Samodzielnego Referatu Infrastruktury, Samodzielnego Zespołu ds. Komunikacji Rowerowej), a także Wydziału Architektury i Wydziału Inwestycji gdyńskiego Urzędu Miasta oraz Zarządu Komunikacji Miejskiej. W spotkaniu uczestniczyła także pełnomocnik Pana Prezydenta ds. osób niepełnosprawnych p. Beata Wachowiak-Zwara.
Spotkanie miało formę warsztatów i dyskusji w celu wypracowania najlepszych technik i form współpracy pomiędzy działaniami Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni i jednostkami budżetowymi miasta.
Celem spotkania była:
a) poprawa efektywności wdrażania Standardów Dostępności,
b) tworzenie modelu wdrażania w samorządach przestrzeni przyjaznej wszystkim,
c) utrzymanie pozycji Gdyni jako Lidera Dostępności.
Spotkanie otwiera cykl warsztatów. W marcu br. planowane jest spotkanie z firmami wykonawczymi i projektantami, a w kwietniu br. szkolenie dla pracowników Urzędu Miasta w Gdyni (po przyjęciu zmian w Standardach Dostępności). Natomiast 30 maja odbędzie się konferencja „Przestrzeń przyjazna wszystkim - tworzenie modelu samorządowego”, będąca zwieńczeniem szerszej kampanii informacyjnej dot. funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni miejskiej, zaplanowanej na maj 2017r.
Warto wspomnieć, iż działania Gdyni w zakresie dostępności mają wieloletnią tradycję. 26 września 2016r., Miasto otrzymało nagrodę w tej kategorii z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudy, za szeroki wachlarz działań podejmowanych w obszarze dostępności - od wdrażania konkretnych rozwiązań architektonicznych, aż po budowanie przyjaznej dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami polityki społecznej miasta. Polityka ta opiera się na zrozumieniu potrzeb mieszkańców i dążeniu do stworzenia warunków dla integracji, w czym ma pomagać dostępna wszystkim przestrzeń publiczna.
W otwartej dyskusji, która miała miejsce podczas spotkania, poruszone zostały bardzo różnorodne kwestie w zakresie nie tylko uwarunkowań prawnych dot. projektowania uniwersalnego (ze szczególnym uwzględnieniem luk w zapisach prawa, uniemożliwiających egzekwowanie zapisów Standardów Dostępności od prywatnych inwestorów oraz planowanych zmian w ustawodawstwie – przy planowanym na ten rok uchwaleniu Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego), aż po aspekty psychologiczne, etyczne i ekonomiczne związane z wykluczeniem społecznym osób z niepełnosprawnościami. Wskazano na zagadnienie nie równego traktowania osób z niepełnosprawnością w przestrzeni np. poprzez brak możliwości wejścia do obiektu głównym wejściem, a wyznaczaniem do tego celu wejść bocznych.
Warto nadmienić, zgodnie ze słowami Pani Pełnomocnik Prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, iż projektowanie uniwersalne i oparte na nich Standardy Dostępności miasta Gdyni, dotyczą w rzeczywistości dużo szerszego grona osób niż tylko osób niepełnosprawnych. Przestrzeni bez barier potrzebują również osoby starsze, kobiety w ciąży, opiekunowie małych dzieci
Niepełnosprawność czy inaczej ograniczona mobilność są problemem nie tyle samej osoby, ale otoczenia, w którym ona funkcjonuje. To otoczenie bowiem może ograniczać samodzielność funkcjonowania danej osoby. W myśl zasad projektowania uniwersalnego przestrzeń miejska musi sprzyjać wszystkich użytkownikom w możliwie najwyższym stopniu niwelując ograniczenia w możliwości wykonywania tych samych czynności.
Każdy z nas na pewnym etapie swego życia doświadcza lub doświadczy ograniczenia swojej mobilności - np. w wyniku choroby, urazu (wypadku), bądź narodzenia dziecka czy starości.
W rezultacie niezwykle aktywnej dyskusji, uczestnicy spotkania zidentyfikowali bariery istniejące w przestrzeni i wskazali możliwe działania (związane bezpośrednio z zajmowanym przez siebie stanowiskiem pracy oraz wykonywanymi przez siebie obowiązkami służbowymi), które należałoby wdrożyć na terenie Gdyni. Powstają coraz większe możliwości technologiczne, które mogą wspierać mieszkańców o różnej sprawności, umożliwiając im samodzielne funkcjonowanie na równych prawach z innymi. Wdrażanie Standardów Dostępności w przestrzeni miasta powinno jednak współistnieć z większą świadomością społeczną zarówno projektantów, urzędników, inwestorów, a także wszystkich użytkowników przestrzeni. Zaplanowane na 2017 rok działania mają za cel realne wdrożenie koncepcji projektowania uniwersalnego, aby Gdynia stawała się miastem przyjaznym wszystkim.
Komentarze