Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Trwa Akcja Zima

Akcja zima

Na gdyńskich drogach trwa Akcja Zima. Opady śniegu i zawieje śnieżne rozpoczęły się w nocy ze środy na czwartek, warunki atmosferyczne są trudne.

- Nasze służby odpowiedzialne za utrzymanie zimowe dróg działają, aby drogi były przejezdne, a chodniki odśnieżone. Utrzymujemy stan pełnej gotowości, według prognoz opady śniegu mogą nam towarzyszyć również w ciągu dnia. Prosimy wszystkich kierowców o wyrozumiałość i ostrożność – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na gdyńskich drogach pracują specjalistyczne pojazdy LIZUD oraz tabor sprzętowy podwykonawców, którzy obsługują poszczególne sektory Gdyni i drogi o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym.

Odsłony: 2279 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Testujemy aplikację w Strefie Płatnego Parkowania w Gdyni

Parkomat Gdynia

Zarząd Dróg i Zieleni testuje aplikację Open InfoParking. To narzędzie, które daje szybki dostęp do informacji o strefie parkowania w mieście i pomaga znaleźć wolne miejsce parkingowe.

– Dzięki aplikacji możemy zobaczyć aktualny stan i lokalizację wolnych miejsc parkingowych, umiejscowienie parkomatów oraz informacje o cenniku i kontakcie z zarządcą strefy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Staramy się, aby Strefa Płatnego Parkowania w Gdyni była dostosowana do oczekiwań użytkowników, a korzystanie z niej było łatwe w obsłudze i wygodne – dodaje wiceprezydent.

Zarząd Dróg i Zieleni testowo włączył w aplikacji Open InfoParking system naprowadzania na wolne miejsca postojowe.

Odsłony: 1730 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Ujednolicenie systemu ograniczeń wagowych w Śródmieściu Gdyni

tonaż 1

Pojazd o wadze powyżej 10 ton nie wjedzie już do zabytkowego Śródmieścia ani na Kamienną Górę. Auta dostawcze wybrane strefy odwiedzą tylko w wyznaczonych godzinach. W ten sposób Gdynia chce poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ograniczyć ruch samochodowy w ścisłym centrum i chronić swoją modernistyczną architekturę. Nowe przepisy obowiązują od 16 października.

Ruch pojazdów ciężkich ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na stan infrastruktury drogowej - nawierzchni jezdni, ale również na stan sąsiadujących z nią budynków.
 

Odsłony: 3822 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Kto rozbuduje gdyńską strefę płatnego parkowania?

Poszerzenie strefy

Jest oferta na dostawę oraz serwisowanie m.in. nowych parkomatów w rozszerzonej Strefie Płatnego Parkowania. Obejmie ona wybrany obszar Działek Leśnych, Grabówka oraz Wzgórza św. Maksymiliana. Obowiązek uiszczania opłat parkingowych, w wyżej wymienionych dzielnicach, ma zostać wprowadzony jeszcze w grudniu tego roku.

- Konsekwentnie realizujemy plan rozbudowy strefy płatnego parkowania. Liczymy, że doprowadzimy do podpisania umowy, w ramach której strefy A i B ( Działki Leśne, część Grabówka oraz Wzgórze św. Maksymiliana) będą wyposażone w nowe, energooszczędne parkomaty solarne z płatnościami BLIK. Chcemy zadbać też o ułatwienia dla kierowców, którzy dzięki specjalnej aplikacji mobilnej, szybciej i sprawniej znajdą wolne miejsce postojowe - podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Odsłony: 2915 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Coraz bliżej przebudowy skrzyżowań na Dąbrowie

Dabrowa skrzyzowanie

Firma Jaros – Inżynieria Ruchu przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy skrzyżowań: ul. Nowowiczlińskiej z ul. Rdestową oraz ul. Wiczlińskiej z ul. Mietową i ul. Koperkową w Gdyni. Umowa zostanie podpisana 1 sierpnia.

W ogłoszonym pod koniec czerwca przetargu wpłynęły trzy oferty. Spośród nich wybrana została oferta Jaros – Inżynieria Ruchu wynosząca 209 961 złotych brutto.

- Przebudowa skrzyżowań z pewnością usprawni przepustowość ruchu pojazdów, zwłaszcza w perspektywie rozpoczęcia budowy trasy S6. Dlatego bardzo się cieszę, że jesteśmy coraz bliżej realizacji tej ważnej dla mieszkańców inwestycji. Wybraliśmy wykonawcę, a to oznacza, że w listopadzie będziemy mieli gotową dokumentację projektową, natomiast prace budowlane rozpoczniemy już w przyszłym roku – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Odsłony: 5917 Komentarz (0)

Czytaj więcej

Więcej artykułów…