Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Gdyńska Szkoła Rowerowa

To propozycja dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą przełamać lęk przed podróżą ulicami Gdyni, a jednocześnie przesiąść się z samochodu na rower.

Szkoła kojarzy się głównie z dziećmi i młodzieżą, ale oni mają od niej odpoczynek do września. Ta szkoła, w dość nietypowej formule jest przeznaczona dla dorosłych mieszkańców Gdyni i głównej roli nie grają tutaj podręczniki. Gdyńska Szkoła Rowerowa ma za zadanie przełamać opory przed jazdą ulicami miasta i nakłonienie do podróżowania dwoma kółkami na przykład z domu do pracy.

Na początek jednak teoria. Uczestnicy podczas 3 godzinnego szkolenia nauczą się zasad ruchu. Następnie nawet setka kursantów przesiądzie się na rower. Nie trzeba posiadać roweru żeby wziąć udział w tej części ćwiczeń, organizatorzy zadbali o treningowe jednoślady. Następnie pod okiem instruktora rozpoczną indywidualne szkolenie praktyczne, na których kursant sam określi dokąd chce jechać. Instruktor pokaże jak jechać z miejsca startu do celu i na co zwracać uwagę podczas jazdy. W drodze powrotnej, po uprzednim przeszkoleniu nastąpi zamiana ról i to kursant będzie prowadził. Większość przejazdów będzie nagrywana po to, żeby później wspólnie sprawdzić błędy i ustalić największe przeszkody na trasie.

Ćwiczenia teoretyczne będą się odbywały w soboty przed i popołudniu. A indywidualne szkolenia w tygodniu, tak żeby dostosować się do rytmu dnia kursanta. W wyjątkowych przypadkach instruktor przyjedzie do nieśmiałych i wahających się uczestników.

Efekt Gdyńskiej Szkoły Rowerowej, to kolejna setka mieszkańców, która będzie korzystała z roweru jako codziennego środka transportu.

Projekt jest realizowany wspólnie przez dwie gdyńskie organizacje pozarządowe: In gremio (znane m.in. z Gdyńskiego Nocnego Przejazdu Rowerowego) i Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia, na zamówienie gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Szkolenie jest realizacją pkt. 6.1 planu działań ustalonego w audycie BYPAD "Przeprowadzić szkolenia dla dorosłych z poruszania się na rowerze w normalnych ruchu miejskim (...)".

Zapisy na zajęcia: www.ingremio.edu.pl/?p=996

[grafika: materiały kampanii #gdyniarowerem]

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: