Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Beacony na gdyńskich przystankach ZKM

Fotolia 44295877 Subscription Monthly M

Poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, zwiększanie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej, a także podnoszenie świadomości mieszkańców w wielu dziedzinach życia Gdynia dąży do bycia Smart City. Duży nacisk kładzie się na rzecz poprawy jakości transportu miejskiego.

Dzięki systemowi Tristar, sieć przystanków autobusowo-trolejbusowych została wyposażona w tablice z rzeczywistym rozkładem jazdy. Obecnie testowane i wdrażane są nowe rozwiązania, które mają na celu ułatwić pasażerom gdyńskiego transportu zbiorowego codzienną podróż oraz wpłynąć na jakość przestrzeni miejskiej. Tym rozwiązaniem są beacony.

Beacony, czyli małe nadajniki sygnału radiowego, które mogą komunikować się z aplikacjami na naszych smartfonach za pomocą technologii Bluetooth. Gdy znajdujemy się w ich pobliżu z aktywnym Bluetooth, na ekranie naszego telefonu wyświetlą się nadawane informacje. Te małe urządzenia działają na baterie (nawet kilka lat żywotności) i są stosunkowo niedrogie (od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych).

Dzięki firmie Yoberi sp. z o.o. takie urządzenia pojawiły się na wybranych gdyńskich przystankach autobusowo-trolejbusowych:

  • Urząd Miasta - Świętojańska,
  • Skwer Kościuszki - InfoBox,
  • Centrum Nauki Experyment – kierunek Gdynia,
  • Centrum Nauki Experyment – kierunek Gdańsk,
  • Redłowo SKM - Park Technologiczny – kierunek Gdynia,
  • Redłowo SKM - Park Technologiczny – kierunek Gdańsk

Dzięki nim, będąc na w/w przystankach, na swoich smartfonach możemy sprawdzić za ile minut rzeczywiście przyjedzie nasz autobus lub trolejbus. Po „kliknięciu" w przesłaną nam wiadomość zostaniemy przekierowani na dedykowaną dla systemu witrynę, dlatego niezbędne jest tu połączenie z Internetem.

Skorzystanie z systemu wiadomości, wymaga uruchomienia w urządzeniach z systemem Android: Bluetooth, lokalizacji (GPS) oraz transmisji danych (ew. WIFI, jeśli jest dostępne). Powiadomienie o informacji przystankowej pojawi się automatycznie w pasku powiadomień.

W urządzeniach z systemem iOS należy dodać widget przeglądarki Chrome na ekran „today" oraz mieć uruchomiony Bluetooth.
Ponadto, w sklepie z aplikacjami na systemu Android oraz iOS można pobrać aplikację INF.PL, dzięki której można sprawdzać odjazdy z powyższych przystanków z dowolnego miejsca.

System informacji będzie rozwijany i w niedalekiej przyszłości kolejne przystanki zostaną nim objęte.

 Działanie aplikacji w telefonie

Działanie aplikacji w telefonie

Rozkład jazdy ZKM w czasie rzeczywistym - przystanek Skwer Kościuszki - InfoBox

Rozkład jazdy ZKM w czasie rzeczywistym - przystanek Skwer Kościuszki - InfoBox

 

Źródło: fotolia.com (zdjęcie tytułowe), DGK/UTU (pozostałe zdjęcia) 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: