Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Modernizacja zatok przystankowych

Mysliwska do Dabrowy

Ogłoszony został przetarg na modernizację zatok przystankowych komunikacji miejskiej. W jego ramach wyremontowane zostaną wybrane przystanki w Śródmieściu, na Dąbrowie, Małym Kacku, Karwinach, Pustkach-Cisowskich i w Orłowie. Najwięcej z nich, bo aż 11, zlokalizowanych jest na Dąbrowie.

- Modernizacja zatok przystankowych obejmuje wymianę nawierzchni na betonową wraz z wykonaniem nowych, przyległych do nich, krawężników i chodników. Zostaną zastosowane systemy płytek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących oraz specjalne polimerobetonowe profilowane krawężniki, ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z autobusów i trolejbusów osobom starszym, z niepełnosprawnościami oraz rodzicom z małymi dziećmi – mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Modernizację m.in. w Śródmieściu czeka zespół przystanków „Armii Krajowej" przy al. Władysława IV w stronę Miejskich Hal Targowych i zespół przystanków „Gdynia Dworzec GŁ PKP – Hala" przy ul. Jana z Kolna. Na Dąbrowie zostaną wyremontowane wybrane zatoki przystankowe wzdłuż ulic Rdestowej i Miętowej. Wśród nich znajdują się: „Kameliowa", „Paprykowa", „Szafranowa", „Piołunowa", „Tymiankowa" – wszystkie w obu kierunkach, a także przystanek przy pętli autobusowej „Dąbrowa Miętowa". Ponadto prace planowane są przy przystankach „Wiklinowa" w kierunku Pustek Cisowskich, „Myśliwska" na Karwinach i „Lidzka" na Małym Kacku - w kierunku Dąbrowy, przystanku „Al. Zwycięstwa/Wielkopolska" w Orłowie i „Al. Zwycięstwa" na granicy z Sopotem.

Zadanie „Modernizacja 19 zatok przystankowych" realizowane jest w ramach projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia", na które Gdynia otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Źródło: gdynia.pl

fot. tytułowa: L. Dzierżak

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: