Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


48 milionów na remont Dworca Podmiejskiego

Dworzec Podmiejski Gdynia

Trwa przetarg na wartą blisko 48 milionów złotych przebudowę Dworca Podmiejskiego w Gdyni wraz z peronem SKM i niezbędnymi systemami. Zabytkowy budynek doczeka się renowacji i odzyska dawny blask. To drugie postępowanie – pierwsze zostało unieważnione w zeszłym roku. Już niedługo dowiemy się, czy prace ruszą jeszcze w tym roku.

Jest na tyle nietypowy i charakterystyczny, że bardzo szybko zapada w pamięć podróżnych. Zabytkowy budynek, który pełni rolę dworca Szybkiej Kolei Miejskiej ma zostać odrestaurowany z zachowaniem wszystkich najważniejszych detali architektonicznych, pomieszczenia zostaną zaadaptowane m.in. pod kątem nowej infrastruktury technicznej, a oprócz tego powstanie też nowoczesny system monitorowania bezpieczeństwa i zarządzania informacją.

Zmiany dosięgną też samego peronu SKM Gdynia Główna, z którego każdego dnia korzystają setki podróżnych.

Drugie podejście do remontu dworca

To zakres prac, które będzie musiała wykonać firma zgłaszająca się do przetargu ogłoszonego przez PKP SKM w Trójmieście. Kolejowa spółka wyceniła prace na nieco ponad 48 milionów złotych i czeka do 22 maja na oferty od wykonawców.

Przypomnijmy, że pierwsze podejście do wyłonienia firmy, która przywróci Dworcowi Podmiejskiemu dawny blask zostało unieważnione w listopadzie zeszłego roku. Wówczas jedyny oferent znacząco przekroczył zakładany maksymalny budżet.

Zabytkowa forma, estetyka i funkcjonalność

Co wizualnie zmieni się po remoncie? Zachowana ma zostać oryginalna stolarka (drzwi i okna), wyremontowany zostanie hol z kasami, a z poziomu ulicy na pewno w oczy będzie się rzucać usunięcie wszystkich konstrukcji, które zostały na przestrzeni lat dobudowane do pierwotnego budynku – dziś funkcjonują w nich lokale usługowe.

To nie koniec estetyzacji - wewnątrz znikną też reklamy. Docelowo charakterystyczny napis „Dworzec Podmiejski" na elewacji ma świecić po zmroku, a wszelkie elementy identyfikacji graficznej, jak tabliczki, szyldy i informacje mają być spójne i zgodne z historyczną architekturą.

Wśród zmian na zewnątrz warto wspomnieć o wymianie nawierzchni peronu i remoncie tunelu łączącego go z dworcem, a poza tym nowe oblicze zyska też przestrzeń przed budynkiem – oprócz nowej kostki wykonawca będzie musiał zamontować nowe ławki i kosze na śmieci. Jak zapisano w dokumentacji, pojawią się także obrotowe, automatyczne drzwi.

Odnowiony dworzec już za trzy lata?

Sam budynek Dworca Podmiejskiego SKM Gdynia Główna to przykład architektury socrealizmu. Został wybudowany w 1959 roku - cztery lata po wybudowaniu zasadniczej bryły Dworca PKP Gdynia Główna. Cały zespół dworca kolejowego, w skład którego wchodzi dworzec główny, dworzec podmiejski oraz kolumnowy pasaż łączący oba dworce został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

W związku z tym przy przebudowie budynku będzie obowiązywała ochrona konserwatorska. Dworzec Podmiejski będzie funkcjonował podczas prac – przyszły wykonawca musi zapewnić tymczasową konstrukcję do obsługi podróżnych. Cały remont powinien zakończyć się w połowie 2022 roku.

Autor: K. Złoch
Źródło: gdynia.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: