Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Elektryczny „lew” w Gdyni

Elektryczny MAN

Zupełnie nowego elektrycznego „lwa", czyli autobus marki MAN można było w piątek zauważyć na gdyńskich ulicach. Pojazd przyjechał do Gdyni na prezentację swoich możliwości, a miejskie spółki przyglądają się ofercie producentów pod kątem właśnie uruchomionego przetargu na kolejne pojazdy elektryczne.

Niemal wprost spod ręki niemieckich projektantów i z taśmy produkcyjnej w starachowickiej fabryce do Gdyni przyjechał nowoczesny MAN. To kolejna generacja popularnych „lwów", z których pasażerowie komunikacji miejskiej korzystają już od lat, ale tym razem po raz pierwszy marka wyprodukowała pojazd w całości elektryczny. Producent próbuje w ten sposób odpowiedzieć na nowe potrzeby rynku.

- Duża bateria umożliwia przejazd autobusu dziennie do 270 kilometrów, przez okres 6 lat. Zmieniliśmy stanowisko pracy kierowcy, które jest bardziej ergonomiczne, przestrzeń pasażerska jest wysoka, jasna, umożliwia odpowiednią widoczność – mówi Małgorzata Durda, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska. - Produkcja seryjna rozpoczęła się w październiku tego roku, przedseryjne autobusy już zostały dostarczone do klientów głównie na terenie Niemiec, a mamy zamówienia kilkudziesięciu kolejnych autobusów dla operatorów z krajów skandynawskich i z Niemiec – dodaje.

Charakterystyczny, nowoczesny pojazd można było dostrzec w piątek na gdyńskich ulicach. Jego możliwościom, pod kątem wprowadzenia do gdyńskiej komunikacji kolejnych zeroemisyjnych autobusów, przyglądali się przedstawiciele m.in. ZKM Gdynia, Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej i Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

- Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na 24 elektryczne autobusy, w związku z tym Gdynia wzbudza zainteresowanie producentów autobusów elektrycznych. Między innymi z tego powodu firma MAN zdecydowała się przyjechać dzisiaj do Gdyni – mówił Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM Gdynia.

- Szukamy inspiracji na przyszłość. Oglądamy, podglądamy, tzw. benchmarking zawsze wszystkim pomaga. Trzeba pamiętać też o tym, że autobusy muszą sprawdzić się w normalnym funkcjonowaniu, to jest dla nas najważniejsze. Co prawda ten autobus jest z nami tylko przez jeden dzień, ale jest to jakaś inspiracja, na pewno jeszcze będziemy go testowali – mówił Lech Żurek, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej w Gdyni.

MAN Lion's City E to zupełnie nowa konstrukcja niemieckiego producenta. Zaprojektowano je w wersji 12-metrowej i przegubowej, 18-metrowej. W wersji prezentowanej w Gdyni wykorzystano zasilany litowo-jonowym akumulatorem silnik elektryczny o mocy 160 kW.

W zależności od warunków, na pełnej baterii pojazd jest w stanie przejechać od 200 do 270 kilometrów (dane producenta). Czas pełnego ładowania złączem plug-in to około 3 godzin. Elektryczny autobus marki MAN w 12-metrowej wersji jest w stanie pomieścić 84 pasażerów.

Źródło: gdynia.pl
Autor: K. Złoch
Fot. tytułowe: K. Złoch

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: